Rezidenci V Parku najdete v ojedinělé lokalitě obklopené starým parkem nad rybníkem Koryto v Dobříši. Okolí domu nabízí klidné vycházky parkem nebo k rybníku, nedaleko je supermarket s masnou, trafika i autobusová zastávka. Centrum města je vzdálené necelý kilometr. Rezidence vznikla kompletní rekonstrukcí staré zámecké fabriky na cukrovou třtinu. Původní pozdně barokní budova byla vystavěna rodinou Colloredo – Mannsfeld roku 1836. Místním obyvatelům je známá jako „Stará fabrika“.

IMG_1292

Z historie „Staré fabriky“

Stará fabrika byla vystavěna jako první továrna na cukrovou třtinu v Čechách, v lokalitě nad rybníkem Koryto, dříve známou pod názvem „Na Drahách“.  Sloužila jako rafinérie třtinového a později i řepného cukru. V druhé polovině 19. století byla budova přestavěna na byty pro zaměstnance. Až do roku 1942 byl objekt majetkem Colloredo – Mannsfeldů, tehdy byl zabaven německými úřady a po válce připadl státu. Až po revoluci byla budova vrácena zpět rodině Colloredo – Mannsfeld, která ji darovala městu. Město po několika letech budovu prodalo soukromému vlastníkovi.

Dobříš a okolí

Město Dobříš leží asi 30 km jihozápadně od Prahy v podhůří Brd. Je zde plná občanská vybavenost, najdete zde úřady, poštu, plno obchodů i restaurací. Kromě toho je v Dobříši a blízkém okolí mnoho zajímavých míst. Nejznámější z nich je dobříšský zámek s přilehlým anglickým a francouzským parkem.

Rezidence V Parku – Bydlení pro seniory v Dobříši Rezidence V Parku – Bydlení pro seniory v Dobříši Rezidence V Parku – Bydlení pro seniory v DobříšiRezidence V Parku – Bydlení pro seniory v Dobříši Rezidence V Parku – Bydlení pro seniory v Dobříši

Zámek Dobříš

Rokokový zámek získal svoji současnou podobu v druhé polovině 18. století. Až do roku 1942 zde pobýval šlechtický rod Colloredo – Mannsfeld, poté byl zámek, stejně jako Stará fabrika, vyvlastněn německou říší a po válce konfiskován státem. Později byl využíván jako Domov spisovatelů. V 90. letech byl zámek vrácen původním majitelům a nyní je celoročně otevřen pro veřejnost. Přímo u zámku je možné shlédnout perlu mezi zahradami u nás – francouzský park. Do rozlehlého anglického parku je vstup zdarma.

IMG_1526

Hrad Vargač

Původní hrad nad Huťským rybníkem byl postaven kolem roku 1340, později ho Karel IV. nechal přestavět na kamenný hrad. Hrad byl zničen v době husitských válek, poté několikrát upravován. Ve 20. století sloužil jako sýpka. Nyní je v soukromém vlastnictví a není přístupný veřejnosti.

IMG_1492

Kostel Nejsvětější Trojice

Na místě zbořené loretánské kaple byl vybudován v roce 1797.

IMG_1534

Kostel Povýšení svatého kříže

Starší ze dvou dobříšských kostelů pochází už z roku 1589. Později byl využíván jako rodinná hrobka Mannsfeldů.

IMG_1445

Kulturní dům

Bývalá židovská synanogoga z počátku 20. století. Během války byla budova poničena. Od 50. let až dodnes funguje jako kulturní dům.

IMG_1580